Układ funkcjonalny wnętrza – na co to komu potrzebne?

#PYTANIEOPROJEKTOWANIE

Układ funkcjonalny wnętrza – na co to komu potrzebne?

Co to jest układ funkcjonalny wnętrza?

Jest to przedstawienie w formie rzutu z góry projektu mieszkania / domu z uwzględnieniem wymiarów ścian i mebli. Układ powstaje na podstawie wywiadu z klientem, rozpoznaniu jego potrzeb i upodobań. Na tym etapie projektant łączy swoje pomysły z oczekiwaniami inwestora i potencjałem oraz ograniczeniami inwestycji.

Czemu opracowanie układu funkcjonalnego jest takie ważne ?

Ustalenie układu funkcjonalnego jest kluczowym etapem w procesie powstawania projektu wnętrza. To na tym etapie analizujemy celowość proponowanych rozwiązań, rozważamy różne scenariusze, możliwości techniczne i budżetowe. Paradoksalnie już teraz ustalamy gdzie klient będzie mógł schować np. odkurzacz, powiesić kurtkę lub sprawdzić czy w kuchni zmieszczą się wszystkie potrzebne sprzęty. Możemy dostosować układ ścian działowych i lokalizację otworów wejściowych do konkretnych koncepcji i pomysłów na wnętrze.

Otrzymujesz 2-3 propozycje układu wnętrza. Możesz wybrać jeden wariant lub łączyć pomysły i rozwiązania ( o ile to możliwe technicznie ) z wszystkich propozycji. W ten sposób tworzę ostateczny zaakceptowany przez Ciebie układ funkcjonalny, który jest bazą kolejnych etapów projektowania.

W tym etapie nie wybieramy jeszcze konkretnych modeli mebli, materiałów i kolorów.

Jak wygląda przedstawienie układu funkcjonalnego ? Jak czytać projekt układu funkcjonalnego ?

Układ funkcjonalny przedstawiam na płaskim rzucie mieszkania / domu. Nanoszę wymiary ścian i otworów okiennych oraz drzwiowych. W czytelny sposób zaznaczam meble, sanitariaty i sprzęty oraz ich wymiary względem siebie i ścian. Wszystkie elementy są opisane, więc nie musisz zastanawiać się co oznacza kolejny prostokąt na rzucie. Przed akceptacją układu zalecam, aby klienci „na żywo” zobaczyli przedstawiane wymiary i z pomocą miary przenosili je z projektu do swojego otoczenia. Pomaga, to ocenić proponowane rozwiązania w odniesieniu do miejsca w którym się mieszka i zweryfikować ich funkcjonalność.

Dodatkowo rzut omawiam osobiście lub opisuję go i wysyłam Ci mailowo, jesteś więc „oprowadzany” przeze mnie po projekcie. Wskazuję mocne strony rozwiązań, kompromisy które były konieczne, ciekawe pomysły i alternatywne propozycje.

Poniżej prezentuję przykładowy finalny układ funkcjonalny dwupoziomowego mieszkania o powierzchni 67 m2.