Dokumentacja techniczna

#PYTANIEOPROJEKTOWANIE

Dokumentacja techniczna

Trudno mówić o projekcie wnętrza bez wykonania dokumentacji technicznej i mimo że każdy  projektant, architekt wnętrz posiada indywidualny system pracy i sposób prezentacji projektu to z  tego co zauważyłam, jest ona przedstawiana w podobny sposób w znanych mi pracowniach.  

Co zawiera dokumentacja techniczna ? 

Dokumentacja techniczna składa się z rysunków wykonawczych, widoków 3d bądź wizualizacji  oraz listy użytych w projekcie materiałów. Złożenie dokumentacji technicznej jest ostatnim etapem  pracy nad projektem wnętrza.  

Rysunki wykonawcze zawierają ostateczne projekty wszystkich pomieszczeń. Obejmują układ  funkcjonalny, aranżację elektryki i punktów hydraulicznych, kolorystykę ścian, projekt łazienki,  mebli w zabudowie oraz mebli wolnostojących projektowanych specjalnie do lokalu. Rysunki  przedstawione są na rzutach i widokach, zawierają konieczne wymiary i opisy użytych materiałów  oraz rozwiązań, dodatkowo rozwinięte o detale. 

Poniżej możecie zobaczyć jak wygląda część dokumentacji rysunkowej na przykładzie projektu  łazienki oraz mebli łazienkowych dedykowanych do niej: 

Dokumentacja techniczna

Widoki 3D wykonuję za pomocą oprogramowania do modelowania przestrzennego. Jest to  graficzne przedstawienie projektowanych pomieszczeń w formacie jpg. Na wygenerowanych  widokach 3D widać przybliżone kolory, materiały wykończeniowe, meble, lampy i dekoracje.  Dzięki widokom możesz łatwiej wyobrazić sobie jak będzie wyglądać projektowane wnętrze,  zobaczyć czy proponowane rozwiązania, połączenia materiałów odpowiadają Twoim  oczekiwaniom. Widoki 3D nie są fotorealistycznym odzwierciedleniem projektu, nie zobaczysz na  nich symulacji oświetlenia dziennego i sztucznego, odbić oraz realistycznych tekstur. Efekt  zbliżony do fotografii wnętrza można uzyskać generując Wizualizacje, na których można  zasymulować różne pory dnia i natężenia światła czy też tekstury. Należy jednak pamiętać, że  również wizualizacja nie odda w 100% finalnego efektu wykończenia wnętrza. Wiąże się to z  użyciem, choćby nie identycznych modeli mebli, opraw oświetleniowych – nie wszyscy producenci udostępniają modele swoich produktów. Innym powodem są różnice w odbiorze kolorów na  różnych monitorach, dlatego wszystkie materiały prezentuję na żywo a widoki 3D lub wizualizacje, to uzupełnienie projektu i niekwestionowane ułatwienie w komunikacji między projektantem a  inwestorem. 

Wybór opcji z widokami 3D jest idealny w momencie gdy mamy ograniczony czas na wykonanie  projektu ( tworzenie wizualizacji wymaga czasu) oraz gdy masz mniejszy budżet na projekt,  ponieważ wizualizacje fotorealistyczne są dodatkowym kosztem. 

Poniżej możesz porównać różnice między widokiem 3D a wizualizacją na podstawie ujęcia tego  samego wnętrza : 

Widok 3D Wizualizacja

Listę użytych w projekcie materiałów przedstawiam w formie tabeli z opisem materiału,  zdjęciem, ilością, ceną i miejscem gdzie można go kupić. Propozycja miejsca zakupu nie jest  wiążąca, możesz sam / sama poszukać miejsca gdzie kupisz proponowany produkt.  

Kto powinien się zapoznać z dokumentacją techniczną ? 

W twoje ręce trafiają dwie kopie dokumentacji technicznej, jedna dla głównego wykonawcy a  druga dla Ciebie. 

Mogłoby się wydawać, że skoro powierzasz wykonanie projektu specjalistom, to możesz już się nie interesować projektem. Nic bardziej mylnego. W momencie gdy osobiście nie wykonuje nadzoru  autorskiego nad projektem, to na Ciebie spada ta rola. A bez znajomości projektu nie będziesz w  stanie zweryfikować czy wykonane prace są zgodne z założeniami projekowymi  

Same rysunki techniczne, to najczęściej kilkadziesiąt stron rysunków i opisów – nie przerażaj się, w trakcie pracy nad nimi wysyłam je partiami do akceptacji, abyś mógł / mogła spokojnie się z nimi  zapoznać.  

Drugi egzemplarz należy w całości przekazać głównemu wykonawcy, uważam że powinien znać  nawet te elementy projektu, które go bezpośrednio nie dotyczą. Kopie pojedynczych rysunków  technicznych należy przekazać poszczególnym podwykonawcom.  

Mam nadzieję, że nakreśliłam w klarowny sposób czego możesz spodziewać się po dokumentacji  technicznej. Chętnie odpowiem na nasuwające się Ci pytania.